Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Podziel się:

Podziel się:

Tydzień Dobrych Uczynków w Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Konopnickiej w Ełku

Tradycyjnie około 19 maja w naszej szkole organizujemy Tydzień Dobrych Uczynków. Przez cały rok społeczność szkolna stara się czynić dobro, ale każdego roku w maju włączamy się do akcji zapoczątkowanej 10 lat temu przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska Białej.

W tym roku Tydzień Dobrych Uczynków odbył się w dniach 19 – 23 maja. W sposób szczególny dobro czyniliśmy na rzecz drugiego człowieka, staraliśmy się pamiętać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Uczniowie uczestniczący w zajęciach Szkolnego Koła Caritas na tę okazję przygotowali barwne kartki z sentencjami o dobroci, promujące akcję w środowisku lokalnym. W środę 21 maja wolontariuszki pod opieką p. M. Chaberek wyruszyły na ulice osiedla z koszykiem cukierków i kartek, by obdarować nimi spotkanych ludzi i zachęcić do czynienia dobra. Zdziwieni, czasami zaskoczeni altruistyczną postawą uczniów ludzie przyjmowali drobny upominek, uśmiechali się, dziękowali i zapewniali, że będą szerzyć dobro.
Uczniowie klasy V b z wychowawczynią p. J. Smoleńską zorganizowali zbiórkę zabawek dzieciom z „zerówki” w naszej szkole. Wśród zebranych zabawek znalazły się m.in. maskotki, gry, puzzle. Kilka dziewcząt z klasy zgromadzone podarunki wręczyło maluchom z klasy zerowej. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty starszych koleżanek i z nowych zabawek, które bardzo przypadły im do gustu i zachęciły do wspólnej zabawy.
Uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią p. U. Zalewską w tym tygodniu, z większym zaangażowaniem czynili dobro rówieśnikom, rodzinie, osobom starszym i potrzebującym. Na miarę swoich możliwości pomagali rodzicom w pracach domowych, osobom starszym w codziennych obowiązkach, choremu koledze w lekcjach, zagubionej dziewczynce w powrocie do domu itp. Dobre uczynki dzieci prozaiczne i codzienne były gestem życzliwości i zrozumienia.
Dobry uczynek dla środowiska z wielkim poświęceniem wykonali uczniowie kl. II c. W czwartek 22. maja drugoklasiści pod opieką p. D. Szcześniak sprzątali teren wokół szkoły przy ul. Popiełuszki 6, bo chcą żyć w czystym, zadbanym i kolorowym świecie. Jednocześnie poprzez tego typu działanie uczyli się, jak dbać o otaczającą przyrodę.
Natomiast uczniowie z klasy IV c i V a, wraz z rodzicami i Paniami (p. M. Galicka, p. I. Juszkiewicz i p. E. Zarzycka) postanowili sprawić radość zwierzakom i zorganizowali akcję „Pomóżmy czworonogom”. Przez cały tydzień i jeszcze dłużej zbierali karmę, koce, zabawki i inne akcesoria z przeznaczeniem bezdomnym zwierzętom. Zebrane dary zostały przekazane do Schroniska „Cztery Łapy” w Ruskiej Wsi koło Ełku. Podsumowując akcję, wszyscy uczestnicy złożyli obietnicę, że zanim zdecydują się na milusińskiego czworonoga w domu, dokładnie przemyślą i przedyskutują tę decyzję z rodzicami.
Nasze małe, bezinteresowne gesty dobroci wobec ludzi, zwierząt i otaczającej przyrody „…są jak letnie kwiaty wsunięte między kartki książki: uczucia z nimi związane ożywają nawet po latach.”
Maria Chaberek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Maria Chaberek oraz opublikowany na portalu Ełk: Lubią robić dobre uczynki
Oceń artykuł:

5.00

(1)