Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Podziel się:

Podziel się:

Spotkanie Szkół Promujących Zdrowie w SP nr 5 im. M. Konopnickiej w Ełku

W poniedziałek 16 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół realizujących Program Szkoła Promująca Zdrowie.

Gospodarz spotkania – dyrektor Jarosław Obrycki w ciepłych słowach powitał przybyłych gości, m.in. z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, p. A. Zdaniukiewicz i Delegatury w Ełku p. A. Cieśluk i p. A. Dubielewską, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Olsztynie, Urzędu Miasta Ełk oraz dyrektorów i nauczycieli reprezentujących poszczególne szkoły i przedszkola. Zebranie rozpoczęło się od występów uczniów, którzy zaprezentowali zdolności muzyczne, recytatorskie i teatralne. Uczniowie z kl. III b pod kierunkiem p. B. Strzębskiej przedstawili scenkę do wiersza J. Brzechwy „Na straganie”, zaś uczniowie z kl. IV d pod kierunkiem p. J. Baranowskiej i p. M. Magdziarczyk zapoznali zebranych z trzema historiami znanych bohaterów bajkowych uwikłanych w komunikację interaktywną, a jednocześnie ukazali dobre i złe strony korzystania z Internetu.
Po atrakcyjnych występach uczniów p. Marcin Milkowski - psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Olsztynie wygłosił wykład na temat: „Psychologiczne i społeczne mechanizmy uzależnienia od środków zastępczych tzw. dopalaczy”. Poruszył temat innych uzależnień niż chemiczne, tzw. uzależnień behawioralnych (czynnościowych) np. od komputera/ sieci internetowej, od telefonu komórkowego itp. Uczulił również na problem leków OTC kupowanych bez recepty i ich szkodliwości.
Następnie p. Anna Zdaniukiewicz - warmińsko-mazurski koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie omówiła planowanie pracy w ramach programu i przypomniała, że założone kryteria sukcesu powinny być osiągalne i sprawdzalne, a przy tworzeniu planu wskazane jest, by uczestniczyli przedstawiciele różnych grup społeczności szkolnej. Pani koordynator wyraziła wdzięczność wszystkim zaangażowanym w realizację programu i zachęciła do dalszej, owocnej pracy. W dalszej części spotkania nastąpiły prezentacje szkół, które są posiadaczami certyfikatów krajowych i wojewódzkich w ramach programu. Realizowane przez społeczności szkolne działania prozdrowotne prezentowały: ZSS w Stradunach -SP im. Jana Pawła II, SP im. mjr. H. Sucharskiego w Orzyszu, SP im. ks. J. Popiełuszki w Liskach i SP im. M. Konopnickiej w Ełku.
Kilkuletni dorobek SP 5 w dziedzinie szeroko rozumianego zdrowia i aktualne starania nauczycieli, uczniów i rodziców, by zdrowiej żyć oraz tworzyć zdrowe środowisko zebranym przedstawiła p. Ewa Metelska – szkolny koordynator programu. Dyrektor SP nr 5 podkreślił, że edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły, która czynnie uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia.
W celu uatrakcyjnienia spotkania piękną oprawę plastyczną przygotowali p. B. Kubeł i p. R. Kubeł. Wyjątkowym urozmaiceniem był stolik ze zdrową, ekologiczną żywnością, której każdy uczestnik mógł spróbować w czasie przerwy. Kierując się przekonaniem i znanym powiedzeniem: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie" uczniowie już przy wejściu do szkoły, naszym gościom, wręczali jabłka z życzeniem „Na zdrowie”.

Maria Chaberek i Ewa Metelska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Maria Chaberek oraz opublikowany na portalu Ełk: Szkoła Promująca Zdrowie
Oceń artykuł:

(0)