Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Podziel się:

Podziel się:

„Kodeks Praw Dziecka”

„Im mizerniejszy poziom duchowy, bezbarwniejsze moralne oblicze, większa troska o własny spokój i wygodę, tym więcej zakazów i nakazów, dyktowanych pozorną troską o dobro dziecka.” Janusz Korczak

Filipiński film pt. „Skoczkowie„ w reżyserii Gracia Torres stanowił punkt wyjścia do dyskusji poświęconej prawom dzieci i ich respektowaniu.
Bohaterowie filmu, tzw. „skoczkowie”, zajmują się wskakiwaniem do śmieciarek i wyszukiwaniem w nich rzeczy, za które można otrzymać pieniądze. Biorą udział w niebezpiecznym zajęciu, zakazanym przez prawo. Dlaczego narażają własne życie i naruszają prawo ? By pomóc rodzicom w zdobyciu pieniędzy na jedzenie. Marzą o tym, żeby ukończyć szkołę i pomóc swojej rodzinie. Ich jedyną odskocznią od takiej codzienności jest gra w piłkę.
Uczniowie tuż po obejrzeniu filmu podzielili się ze sobą swoimi refleksjami na temat tego, co zobaczyli. Następnie zapoznali się z obowiązującymi w prawie polskim zapisami dotyczącymi praw dziecka. Po czym przystąpili do pracy w grupach. Pracowali nad opracowaniem Kodeksu Praw Dziecka. Liderzy grup zaprezentowali projekty takiego kodeksu na forum. Potem podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Które z przedstawionych praw są na Filipinach łamane i w jaki sposób ? Przyrównanie swojej sytuacji do sytuacji filipińskich rówieśników dało uczniom wiele do myślenia. Zobowiązali się pomóc swoim kolegom organizując przykładowo sprzedaż kremówek papieskich podczas obchodów święta szkoły w maju 2020 r. .

Michałowska Krystyna - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna Michałowska
Oceń artykuł:

(0)