Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Podziel się:

Podziel się:

Finisz przed nami !

Jeżeli zależy ci na osiąganiu poważnych, bardzo istotnych wyników, musisz zaakceptować okazjonalne drobne potknięcia. Timothy Ferriss

W nieco odmienionych warunkach dobiega końca udział naszej szkoły w IV edycji programu „Być jak Ignacy”. Dla przypomnienia dodajmy, że organizatorem programu jest Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza, zaś patronem honorowym Minister Edukacji Narodowej.

Członkowie grupy projektowej poznali sylwetki czterech wybitnych polskich naukowców i wynalazców minionych czasów. Pierwszą z nich była sylwetka Pani Stanisławy Adamowiczowej – lekarki i specjalistki zdrowia publicznego. Jako drugą poznali sylwetkę Pana Jana Czochralskiego – wybitnego człowieka i wielkiego pasjonaty. Trzecią sylwetką była sylwetka naukowca Pana Mieczysława Bekkera. Ostatnią – czwartą – sylwetka światowej sławy pianisty i wynalazcy, Pana Józefa Hofmanna.

Wynalazca z duszą artysty – tak o Panu Józefie Hoffmannie mówimy: motorówka, spinacz biurowy, wycieraczki samochodowe oraz wiele innych rzeczy, o których niewiele wiedząc, używamy i obok przechodzimy. Na swoim przykładzie pokazał, że nauka i muzyka nawzajem się uzupełniają. Nie ma trudnych i niewykonalnych rzeczy, jeżeli ma się chęć, umiejętność spojrzenia w przyszłość oraz dostrzegania wad i zalet.

Członkowie koła po raz pierwszy zetknęli się z metodą Design Thinking. Iście zjawiskowym okazał się śpiew waleni. Natomiast niezwykle ciekawym i zajmującym doświadczeniem było zbudowanie własnego instrumentu muzycznego – banjo. Poznawanie świata muzyki i eksperymentowanie oraz doświadczanie dało im znacznie więcej niż samo oglądanie. Dziś dobrze wiedzą, że czeka przed nimi życiowe zadanie, zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz zadbać o to, by nie zniszczyć tego, co nam zostało przez wcześniejsze pokolenia przekazane.





Swoją pracę w końcowym etapie programu przedstawili pisząc:

ZNACIE PANA JÓZEFA HOFMANNA
MY TAK I FONOGRAF RZECZ NAM ZNANA
NA RÓŻNE SPOSOBY ŚPIEWU WALENI
DŹWIĘKÓW INSTRUMENTÓW SŁUCHAMY
EKSPERYMENTUJEMY I DOŚWIADCZAMY
WŁASNY INSTRUMENT BANJO
POMYSŁ NA PRACĘ KONKURSOWĄ MAMY
ALE DZIŚ NIE ZDRADZAMY !

Ostatnim zadaniem w tej edycji programu " Być jak Ignacy" będzie stworzenie czegoś kreatywnego. Mają już na to pomysł ale teraz nie zdradzą tego.

Michałowska Krystyna - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach, opiekun grupy projektowej
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krystyna Michałowska
Oceń artykuł:

(0)