Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Jerzykom z Ekonomiaka nie grozi krzywda

2018-05-29 15:00:00 (ost. akt: 2018-05-29 15:13:44)

Trwa remont Zespołu Szkół nr 5. Szczeliny, w których swoje gniazda miały jerzyki zostały zamurowane. Powiat zapewnia, że nowe domki dla ptaków się pojawią.

Zobacz także: Jerzyki straciły swoje gniazda podczas remontu szkoły? Jerzyki straciły swoje gniazda podczas remontu szkoły? Jeszcze do niedawna wieczorami na stadionie można było podziwiać całe rodziny jerzyków. Swoje gniazda miały w budynku Ekonomiaka. Teraz jest on ocieplany,...
Tydzień temu pisaliśmy o problemie jerzyków.

— Przez termomodernizację starych budynków w mieście żyje ich coraz mniej. Musimy coś z tym zrobić — z takim apelem zwrócił się do nas jeden z czytelników.

Jerzyki do naszych miast przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu. W ostatnich latach, kiedy na masową skalę ociepla się budynki, eliminuje się również miejsca gniazdowe jerzyka i innych ptaków. Zdarza się, że ptaki wraz z pisklętami zostają w swoim siedlisku zamurowane.

— Jeszcze do niedawna można było podziwiać jak latają całe rodziny jerzyków. Swoje gniazda miały w budynku Zespołu Szkół nr 5 czyli naszym Ekonomiaku. Teraz budynek jest ocieplany, a wszystkie szczeliny, w których miały swoje domy, zostały zamurowane — opowiadał nasz Czytelnik. — Ptaków tych jest coraz mniej, bo coraz mniej mamy w mieście budynków, które nie zostały jeszcze ocieplone. A te ptaki nowych gniazd nie założą też w tych budowanych obecnie.

Organem prowadzącym Ekonomiak jest powiat ełcki. Jak zapewnia starosta Marek Chojnowski, żadna krzywda ptakom nie grozi.

— Prace prowadzone są zgodnie z przepisami, a te nakładają na nas obowiązek, aby nadzór prowadził nad nimi ornitolog. I tak też się dzieje. Dlatego specjalne domki-budki dla jerzyków pojawią się na budynku — wyjaśnia Marek Chojnowski.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taka prawda #2510196 | 176.221.*.* 29 maj 2018 20:31

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. koniec świata

  1. CZYTELNIK #2510089 | 89.228.*.* 29 maj 2018 16:29

   DZIEKUJĘ SZANOWNEJ REDAKCJI ZA CZEŚĆ DRUGĄ NO I DLA TEGO MIESZKAŃCA CO ZAUWAŻYŁ PROBLEM TO JEST WSPANIAŁY FINAŁ.BRAWO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages