Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Przez Wojska Polskiego najlepiej "na suwak"

2019-06-17 18:23:30 (ost. akt: 2019-06-17 18:49:24)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Remonty potrafią napsuć krwi kierowcom. Z pomocą przychodzą pewne dobre nawyki, które mogą sprawić, że ruch po remontowanym mieście będzie płynniejszy i mniej "emocjonujący".

W związku z remontem ul. Wojska Polskiego do naszej redakcji dochodzą sygnały od kierowców. Niektórzy skarżą się, że jadąc ul. Wojska Polskiego w stronę Wieży Ciśnień niektórzy kierowcy, często "na obcych rejestracjach", jadą maksymalnie długo lewym pasem, po czym na siłę wciskają się tuż przed zwężeniem drogi mniej więcej na wysokości skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Warto wiedzieć, że nie jest to spowodowane żadnymi złymi manierami, a raczej znajomością drogowych obyczajów.

- Kłania się jazda "na suwak". Nie dalej jak dziś jechałem Wojska Polskiego lewym pasem, po czym przed zwężeniem próbowałem włączyć się na pas prawy. Żaden kierowca nie chciał mnie wpuścić, a jak już wjechałem, do pani za mną zaczęła gestykulować sugerując, że zajechałem jej drogę. Przecież przy zwężeniach tak właśnie powinno się robić! Jazda jest wtedy płynniejsza, korki mniejsze, ryzyko że ktoś będzie wymusić pierwszeństwo mniejsze - mówi nam w rozmowie kierowca, który przyszedł dzisiaj do naszej redakcji z prośbą o opublikowanie krótkiego artykułu.

Co to jest jazda na suwak? W manewrze chodzi o to, by przy zwężeniach wpuścić przed siebie jeden samochód chcący zjechać podporządkowanego pasa. Szeryf natomiast to taki kierowca, który usilnie stara się nie wpuścić kierowcy z lewego pasa przed siebie.

Prawidłowy "suwak" znajdziecie na tym filmie:


Manewr ten jest na tyle przydatny, że ustawodawca zapowiedział niedawno, że jeszcze w 2019 roku zostanie wpisany jako obowiązkowy do kodeksu ruchu drogowego. Za uniemożliwienie manewru "na suwak" ma grozić nawet mandat.

Na razie jednak jazda "na suwak" pozostaje nieuregulowania prawnie. Ale to nie oznacza, że kierowców nie należy edukować. W niektórych miastach niedaleko zwężeń ustawia się znaki informacyjne z prośbą o wykonywanie tego manewru. Po to, by takie krótkie odcinki drogi można było pokonać w miarę sprawnie i bezstresowo :)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2751874 | 5.172.*.* 24 cze 2019 14:16

  Duże podziękowania dla osoby, która kazała wykonać oznaczenia poziome na odcinku Kilińskiego i Kościuszki !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kB #2749751 | 89.228.*.* 19 cze 2019 20:41

  Jazda metodą na suwak stosowana jest w innej sytuacji - gdy dochodzi do zwężenia jezdni z dwóch do jednego pasa (przykład znak drogowy D-56). Tymczasem na skrzyżowaniu W.P. i K. mamy dwa pasy : jeden do jazdy na wprost, a drugi do jazdy w ul.K. (skręt w prawo). Nie ma tu mowy o zwężeniu, więc tzw. jazda na suwak w Ełku (na tym skrzyżowaniu) nie rozwiązuje zupełnie zmniejszenia korka na prawym pasie - jedynie generuje korek na lewym - pojazdy blokują jazdę dla pojazdów na wprost (wyjazd ze skrzyżowania w kierunku ul.Mickiewicza). Poza tym nie wiem czy przed tym skrzyżowaniem ustawiony jest znak D-56 (pewnie nie, mając na uwadze powyższe wyjaśnienie).

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NIE JESTEM KIEROWCA #2749707 | 89.228.*.* 19 cze 2019 18:45

  Nie jestem kierowca, ale dużo jeżdżę i widzę, że kierowcy o "suwaku " to tylko słyszeli, a o tym, że nawet na rondzie trzeba używać kierunkowskazów -słyszeli.I dlatego trzeba się zabrać za tych , którzy szkolą, żeby nie było tych " niedouczonych" kierowców.Kierowca musi też poznać kilka zasad dobrej jazdy, odpowiedniego parkowania i tp rzeczy, a nie tylko jazdy w/g swego widzimisię

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. "Miłuj bliżniego ... #2749655 | 176.221.*.* 19 cze 2019 16:43

  jak siebie samego."

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bzzzzz #2749538 | 78.11.*.* 19 cze 2019 13:57

  Dlaczego na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Kościuszki została zmieniona organizacja ruchu a nie zmienione zostały czasy zmiany oświetlenia - Przecież można było dać ciągłą zieloną strzałkę skrętu w prawo z Wojska Polskiego od strony ronda w Kościuszki - usprawniło by to przejazd (jest zakaz skrętu w lewo od strony kościoła więc brak kolizji).

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages