Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Steyr na zasłużonej „emeryturze”

2020-03-20 09:55:47 (ost. akt: 2020-03-20 09:58:09)

Najpierw używany był przez jednostki ZOMO w Gdańsku. Przez ostatnie lata służył strażakom ochotnikom z Prostek. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Samochód strażacki Steyr z 1972 roku trafił do Muzeum Służb Mundurowych w Gdańsku.

Historia pojazdu jest bogata. Pierwotnie używany był przez jednostki ZOMO w Gdańsku jako wysokociśnieniowa armatka wodna do rozpędzania demonstracji. W MO był pojazdem pancernym zwanym hydromilem. Miał kabinę opancerzoną wkładami z kilkumilimetrowej blachy p. pancernej. Szyby były warstwowe, odporne na broń strzelecką. W naszym egzemplarzu było zamontowane ciekawe ogumienie kół jezdnych - na zewnątrz różniły się od normalnych brakiem wentyla.

Do OSP w Prostkach pojazd trafił w 1994 r., przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Suwałkach, po zaadoptowaniu go do celów pożarniczych w Komendzie Rejonowej w Olecku, gdzie m.in. zdemontowano oryginalną wieżyczkę z działkiem wodnym oraz przemalowano pojazd na czerwono. W 2003 r. samochód przeszedł kolejny duży remont. Strażacy z Prostek we własnym zakresie wymienili opony na właściwe dla samochodów ciężarowych, a w jednym z zakładów mechanicznych w Ełku pojazd znacznie odciążono poprzez zdemontowanie pancernych szyb - na niektórych były widoczne ślady po kulach. Usunięto też pancerne wkłady w drzwiach, powcinano zniszczone części karoserii i zastąpiono nowymi oraz odmalowano samochód. Przez ponad 20 lat strażacy ochotnicy z Prostek na czele z prezesem OSP Prostki Ryszardem Zamojskim, świadomi unikatowego pojazdu, pieczołowicie dbali o Steyra. To dzięki nim pojazd jest w tak dobrym stanie i do dzisiaj jest w pełni sprawny technicznie i pożarowo.

http://m.wm.pl/2020/03/orig/p1110027-custom-617970.jpg

W pododdziale bojowym OSP Prostki Steyr był od 1994 do 2014 roku. Zastąpił go nowoczesny w pełni wyposażony sprzęt z 2014 roku - Scania P450.

Steyr nie zakończył jednak służby w straży pożarnej. W 2014 r. został przekazany OSP Długosze i stanowił wyposażenie tej jednostki do końca 2019 r. Mimo ogromnego sentymentu, po otrzymaniu z PSP w Ełku samochodu szybkiego reagowania, który zastąpił wysłużonego Steyra, zabytkowy pojazd przestał być wykorzystywany do działań pożarniczych i trzeba było przydzielić mu nowe zdanie lub spróbować go sprzedać.

W przetargu wyłoniono jego nowego właściciela, którym zostało Muzeum Służb Mundurowych w Gdańsku. Pracownicy muzeum docenili wartość historyczną pojazdu, który po przeprowadzeniu niezbędnych prac rekonstrukcyjnych - przywrócenie wyglądu z czasu pracy w Milicji Obywatelskiej tj. m.in. przemalowanie i uzbrojenie w działko wodne, wzbogaci zasoby muzeum.

Jak podkreślają przedstawiciele placówki muzealnej Jakub Kwiatkowski i Krzysztof Wojtaś, misją muzeum jest zebranie eksponatów prezentujących historię służb mundurowych w Polsce, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń.

http://m.wm.pl/2020/03/orig/p1110014-custom-617968.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tutejszy #2890388 | 5.172.*.* 20 mar 2020 17:30

  "... zdemontowanie pancernych szyb - na niektórych były widoczne ślady po kulach." Wszędzie, cholera, ci myśliwi...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages